TURİZMCİ KADIN GÖZÜYLE

EBRU ÖZDEMİR

ebruozdemir07@gmail.com
EBRU ÖZDEMİR

Antalya ile Miami Kardeş Şehir

(BÖLÜM 1)

KARDEŞ ŞEHİR 

Kardeş şehir olmanın bize ne avantajı var diye sordular,  ivedi yanıtım "Karşılıklı saygı, anlayış ve işbirliği" oldu.

Buna karşın ne alaka dendi ’  bu sefer yanıtım ‘Çok alaka’ oldu.

Saygı, anlayış ve işbirliği, tüm dünyanın yitirmeye yüz tuttuğu değerler. Bu değerler vasıtasıyla önce farklı düşüncede, farklı renkte, farklı ırkta, farklı dinde olan  insana değer verilir ve sonra da  barışa  teşvik eden  kanallar  bulunarak daha kolay ilerlenir.

Uluslararası kardeş şehir formu 1956 yılında  Amerika başkanı Dwight D. Eisenhower tarafından kurulmuş.310 Milyonluk ABD nüfusunda  sadece 22 Milyonun Amerikalı olması nedeni ile insanlar arasındaki bağları güçlendirecek bir yapı olarak öngörülmüş.

Bu denli etnik gruba sahip olan ABD’nin, uluslararası boyutta  insanlar arasındaki bağları güçlendirmek, barış ve refahı arttırmak amacı ile kardeş şehir formunu geliştirmiş ve güçlendirmiştir.

Kardeş Şehirler Uluslararası Ağı, kuruluşundan bu yana önemli küresel ilişkileri yenilemek ve güçlendirmek için önemli bir rol de  oynamıştır.

Uluslararası meselelerde ya da diplomaside birçok lider, kardeş şehir bağındaki ilişkileri izlediğini ve bu doğrultuda pozitif yada negatif kararlar aldığı bilinmektedir.

Kardeş şehir, ilçe veya devlet ilişkisi, iki ülkedeki iki toplum arasındaki geniş tabanlı, uzun vadeli bir ortaklıktır.

Her kardeş şehir organizasyonu bağımsızdır ve kardeş şehirleriyle belediye, iş, ticaret, eğitim ve kültür alışverişi de dahil olmak üzere kendileri için önemli olan etkinlikleri ve tematik alanları takip etmektedir.

Temel kültür programlarından hareketle, şehirler arasında ortak araştırma ve geliştirme projelerine kadar çeşitlilik gösteren çerçevede  insanlar arası ilişkiler yoluyla barışı teşvik eder.

Kardeş şehir ilişkileri, karşılıklı yarar sağlayan topluluklar arasındaki bağlantıları oluşturma ve ortakları için en uygun olan konuları belirleme esnekliğini sunar.

Bu amaçları benimseyip hayata geçirebilmek ise  donanımlı ekiplerin işidir.

ABD’ de Kardes Şehir Formu çatısı altında olan hiç bir kardeş şehir anlaşması   İMZALANIP kağıt üstünde bırakılmıyor.

Formun  amaçları  4 ana baslık altında degerlendirilecek olursak;

1- Gençlik ve Eğitim

Uluslar arası işlerde ve gençlere yönelik vatandaş diplomasisinde deneyim sağlamak, herhangi bir kardeş şehir programının kritik bir parçasıdır.

Kardeş şehir değiş tokuşları genellikle gençlerin yurt dışına çıkabildikleri ilk fırsattır.Genç turist olmak  yerine, konuk olmak deneyimini ve  kültürler arası yetkinlik ve olgunluk geliştirmelerine yardımcı olan eşsiz bir fırsattır.

2 - Sanat ve Kültür

Sanat ve kültür programları, kardeş şehirler ağında en eski ve en sağlam olanları arasındadır. Farklı geçmişlerden gelen insanları temel düzeyde birleştirmeye devam etmek ve sürekliliğini sağlamak amaçları arasındadır.

Vatandaşlar, uluslararası bir toplumun kültürünü deneyimleyip keşfederek, tarihi, değerleri ve estetik duyarlılıkları hakkında fikir sahibi olurlar.

3 -İş ve Ticaret

Kardeş şehirlere yatırım yapmak, bir topluluğun geleceğine yatırım yapmak demektir.

Ticaret heyetleri ve turizme ek olarak kardeş şehir programları, uluslararası belediye yetkilileri, kurumları ve işletmeleri ile bağlantı kurar.Bu bağlantılar, yerel işletmelerin yeni fırsatlar bulmasına yardımcı olan güven zeminini güçlendirir. Erişim ve uzmanlığı kolaylaştırır ve hızla  geliştirir.

Kardeş şehir programları; yeni pazarlara erişim, ithalat ve ihracat düzenlemelerinde yardımcıdır. Yeni ortakların tanıtımı vb. birçok konuda da yerel işletmeler için mevcut kaynakları genişletmektedir.

4- Belediyeler arası gelişim ve değişim

Belediye çalışanları ve seçilmiş yetkililer arasında  kardeş şehir faaliyetleri yoluyla akran öğrenimi, su, sağlık, ulaşım, turizm, ekonomik kalkınma ve eğitim alanlarında yenilikçi politikalar ve yönetim teknikleri uygulamasına yardımcı olmuştur.

Diğer insani ve toplumsal kalkınma projeleri arasında kliniklerin yenilenmesi ve sağlık personeli için eğitimler yer alıyor. Çok sayıda program, aynı zamanda, ABD okullarıyla materyal, inşaat ve ortaklık bağışı yoluyla yurt dışı okulları desteklemektedir.

Miami limanı, dünyanın Cruise Capital'ı olarak bilinir ve bu yolla yılda neredeyse beş milyon yolcuya hizmet vermektedir.Bölüm 2 de ise Miami ile nasıl  kardeş şehir olduğumuzu kaleme alacağım.

Saygılarımla ,

(Devam edecek)

Makaleyi Paylaş
Yayın Tarihi
07.05.2017
Okunma Sayısı

1018


Bu Makale için Yazılan Yorumlar

Makaleye Yorum Yaz
Antalya Valiliği
Antalya Büyükşehir Belediyesi
Antalya Uluslararası Havalimanı
Tourexpi
buhafta TV
kanalv TV