GÜNDEM

ABDULLAH YALÇIN

07abdullah@mynet.com
ABDULLAH YALÇIN

Raylı Sistem

Gazetecilik mesleği zevkli olduğu kadar da zor bir meslektir.

Her kesimi aynı anda mutlu edemezsiniz.

Mesleğin özelliği her konuya ‘şüpheci’ yaklaşmaktır.

Yani dereyi görmeden paçaları sıvamamak gerekir. Sorgulamak, araştırmak gerekir. Doğruya doğru, yanlışa yanlış demek gerekir.

Eğer bir kurumun projesinin doğru olmadığına kanaat getirip nasıl eleştiriliyorsa, doğru olduğuna inanılan başka bir projesine de alkışlamak gazeteciliğin ve köşe yazarlığın objektifliğini gösterir. 

*****

Antalya’nın en büyük sorunu nedir? diye sorduğunuz zaman herkes ‘trafik ve ulaşım’ olarak cevaplayacaktır.

Bir dönem ‘Raylı Sistem mi? yoksa Tekerlekli Sistem mi?’ tartışması yaşanmış ve sonucunda da Büyükşehir Belediye eski Başkanı Bekir Kumbul döneminde yarım kalan Ulaşım Master Planı’nda yer alan Raylı Sistem konusu mevcut Başkan Menderes Türel’in ilk döneminde Fatih-Meydan arası 11,1 km uzunluğunda Hafif Raylı Sistem yapıldı.

Eleştiri ise Raylı Sistem’in kenti ikiye böldüğü ve hem yolların daraltıldığı, hem de mağdur esnaf yaratıldığı yönünde olmuştu.

Tüm bu eleştiriler sonucunda da Başkan Türel, ikinci döneminde ‘referandum’ adı altında vatandaşa ‘istiyor musun?’ sorusunu sorarak 2. Etap Hafif Raylı Sistem Projesi’ni Meydan-Havalimanı-EXPO 2016 Fuar arasında gerçekleştirdi.

*****

Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Hasan Subaşı döneminde toplu taşıma özelleştirildikten sonra Antalya toplu taşıma konusunda hep sınıfta kaldı. Sadece sınıfta kalma yetmedi, yeni hatlar açılarak araç sayıları arttırıldı ve zaten yıllardır kilidi açılamayan trafik sorunu ikiye katlandı.

Başkan Türel’in alt / üst geçit / kavşak projeleri bile her geçen gün artan araç sayısına yeterli kalmadı.

Başkan Türel’in toplu taşıma araçları konusunda son yaptığı uyulama ile midibüsler kaldırıldı ve sadece 12 metrelik otobüsler havuz sistemi kapsamında hizmet vermeye başladıysa da toplu taşıma sorunu hala devam ediyor.

Sonuç olarak, Antalya’nın trafik ve toplu taşımada ihtiyacı olanın Hafi Raylı Sistem olduğu gerçeğini de birçok kesim kabul ediyor.

*****

Büyükşehir Belediyesi, başlangıç noktası Varsak bölgesi olan 3. Etap Hafif Raylı Sistem Projesi için start verdi. Bu proje için ilk etapta Çevresel Etki Değerlendirilme (ÇED) Raporu için hazırlanan tanıtım raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kabul edilerek, ÇED süreci başladı.

Ancak burada önemli olan öncelikli olarak Kalkınma Bakanlığı tarafından 3. Etap Raylı Sistem Projesi’nin Devlet Yatırım Programına alınması. Bunun için fizibilite çalışmaların devam ettiğini biliyorum.

Devlet Yatırım Programına alınması halinde de bu tür büyük yatırım gereken projelere de Ankara, İstanbul, İzmir gibi kentlerde olduğu gibi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanlığı tarafından ekonomik katkı sağlanması.

Meydan-Havalimanı-EXPO 2016 Fuar Alanı arasında ki 2. Etap Hafif Raylı Sistem Projesi’nin sadece rayların yapımında maddi destek olan Ulaştırma Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği yaparak 3. Etap Hafif Raylı Sistem Projesi’nin tamamını üstlenmesidir.

Antalya bunu çok fazla hak eden bir kent olduğunu turizm ve tarım konusunda 30 yıldır ispat etmiştir.

 

Makaleyi Paylaş
Yayın Tarihi
11.05.2017
Okunma Sayısı

756


Bu Makale için Yazılan Yorumlar

Makaleye Yorum Yaz
Antalya Valiliği
Antalya Büyükşehir Belediyesi
Antalya Uluslararası Havalimanı
Tourexpi
buhafta TV
kanalv TV