ACI KAHVE

AFİFE DEMİRTAŞ

afifedemirtas@hotmail.com
AFİFE DEMİRTAŞ

Turkcell'den el çabukluğu marifet!

Günün birinde Turkcell abonesi vatandaş başına geleceklerden habersiz faturasına yansıyan cihaz almaya karar verir. Adı bende saklı (şimdilik ) bir bayie gider. Müşteri temsilcisi genç kız: "cihaz almak için puanınız tutuyor mu " diyerek bilgisayarın başına geçer, o ara kimlik bilgilerini ister ve aboneye dönerek:  “birkaç telefon gösterir, bunları seçebilirsiniz” der. Mağdur abone, faturasının 49 lira olduğunu, alacağı cihazın faturaya yansıması halindeki son meblağı belirtir: “Ancak 90 ile100”der,o da iletişim ücretimle birlikte, geçerse ödeyemem, bütçe mi aşar, zorlanırım" diye sürdürür. "Aman ha!” diye sıkıca da tembihler. Müşteri temsilcisi daha önce mağdur abonenin hiç kullanmadığı, alışık olmadığı yerlimalı bir cihazı vermek için ikna eder, sözleşme yapılır. Faturaya 42 lira yansıyacaktır. Saat: 16.00 civarındadır 18 Mart Perşembe 2017’dir. Mağdur abone, yeni cihazıyla arkadaşının nikâhına gider birkaç fotoğraf çeker siliktir, renkler cansızdır, soluktur, üstüne üstlük zil sesi çok azdır. Daha sonra aynı akşam evde cihazı incelendiğinde bazı kapsamlarının yetersizliği dikkatini çeker. Sabah erkenden bayinin yolunu tutar, cihazın sıkıntılarını anlatır, amacı değiştirmek değildir sadece danışmaktır, almıştır bir kere, kabullenecektir el mahkûm. Gerçi maksat değiştirmek olsa bile henüz üstünden 24 saat geçmemiştir ve tüketici 15 gün içinde ürünü iade edebilmektedir, hakkını arayabilir, yasalar böyle işler çünkü.

 Turkcell abonelerini kazıklıyor mu acaba!

Müşteri temsilcisi başka bir eleman (kız)."Bu telefona alışık değilsiniz, daha önce kullandığınız telefondan verelim" der. Mağdur abone cihazın değiştirileceğini sanarak: "valla çok memnun olurum" der. Müşteri temsilcisi yine bilgisayarın başına geçer: "puanınıza bakalım” der. Mağdur: "Dün arkadaşınız bakmıştı tutuyor” der saf saf. Faturaya yansıyan 56 liralık telefon sözleşmesini imzalatır, müşteri temsilcisi, mağdurun önünde topluca kâğıt yırtar. Müşteri: "Eski sözleşme miydi yırtığınız? “der. "Yoooo!" der temsilci, ikisi de faturanıza yansıyacak! Mağdurun soluğu kesilir, "Nasıl yani, siz telefonu değiştirmediniz mi” der. "Dün sözleşme yapmışsınız nasıl değiştirelim" der temsilci, konuşmasını sürdürür: "telefonu birine mi hediye etmek isterseniz yoksa bize mi satarsınız"! Mağdurun kanı donmuştur adeta. Neye uğradığını bilemez. Başından aşağıya kaynar sular dökülmüştür, sağlığı bozulmuştur oracıkta. Başka temsilci(erkek) konuşmaya katılır: "350 liraya alırız!" Mağdur: "bayiinizi tanıyorum, hem 1400 liralık cihaz 350 liraya verilir mi" der. Açıkgöz çalışan: "tanıdığınızsa eğer onun hatırı için 450 lira veririm, isterseniz başkasına satın ama fazla etmez" der. Mağdur şaşkın, çaresiz parayı alır ama ne yapmalıdır, omuzları düşer. Dalavereyle, el çabukluğu marifetle iki sözleşme imzalatılmıştır. Mağdur, tüketici derneğine başvurmalıyım diye aklından geçirir. Aslında Turkcell Bayisinin ikinci el telefon alıp satmaya yasal hakkı yoktur.

Bir gün öncesi telefonun aynı olmadığını gören mağdurun kocası gerçeği öğrenir. Mağdur, başına gelenleri çekinerek aynen kocasına aktarır. Aradan cumartesi ve pazar günü geçmiştir sadece. Olanlar üç günün içindedir. Perşembe akşamüstü alınmıştır sabah saat: 10.00 da cuma günü kazıklan(ıl)mıştır. Pazartesi günü mağdurun kocası 450 lirayı alıp bayie gider. Çalışanlarla tartışır, parayı geri verir, telefonu da almaz, orada bırakır. Hesap soracağını yapılanların yanlarına kalmayacağını söyler, hiddetlenir. Bayi aranır; “kesinlikle değişme olmayacağını belirtir yetkili, faturaya yansıyan sözleşmedir hem, 12 saatte geri alınan cihazın üstünden bir gece geçtiği için 24 saat sayılır, hem artık ikinci el oldu” der komikçe.  Konunun basına taşınacağını ve Türkcell e şikâyet edileceğini duyunca telaşlanır: "Cihazı adınıza satıp parasına verelim, ancak böyle yardımcı olabiliriz" der, ekler: "700 liradan fazla etmez, ikinci el oldu çünkü, valla biz Turkcell’den 50 lira kazanıyoruz, bırakacağız, başımız ağrıyor zaten" der. Mağdur(lar)bari 700 liramızı kurtaralım diyerek çaresizlikle kabullenirler teklifi. Faizden korkan Turkcell abonesi mağdur, borç batağına saplanmıştır birdenbire. Neyse efendim 15 gün filan sonra sıfır cihazı 700 liraya sattıklarını gelip parayı almalarını söylerler.

Sözün özü: Turkcell bayii 1400 liralık telefonu satıp 700 liraya geri almış, kalan 700 lirayı haksız kazanç elde etmiştir. 12 saat geçmeden sıfır telefona ikinci el muamelesiyle işlem yapmışlardır. Mağdur: "sakın ha faturama fazla yansımasın!" diye tembihlediği Turkcell bayiden jiroskop sensoru bile bulunmayan ortahalli dandik tek telefonu 2500 liraya "Galakx note" fiyatına sahip olmuştur.

Mağdur, her ay iki telefon taksiti 98 lirayı paşa paşa ödemektedir. Birisi 42, diğeri 56 liradır, 49 liralık iletişim faturası ilavesiyle eder: 148 lira, şusu busu diyerek 150 lirayı geçer. Mağdurun başına gelen pişmiş tavuğun başına gelmemiştir sanırım.

İyice bileylendim

Turkcell ile ilgili başka mağduriyetler de var tabii ki. Daha sonra o konuları da gündeme getireceğim, yazı dizisi olacak nasipse.

Makaleyi Paylaş
Yayın Tarihi
06.05.2017
Okunma Sayısı

1036


Bu Makale için Yazılan Yorumlar

Makaleye Yorum Yaz
Antalya Valiliği
Antalya Büyükşehir Belediyesi
Antalya Uluslararası Havalimanı
Tourexpi
buhafta TV
kanalv TV