YÖRSİAD'DAN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE KEŞKEK

Yörkam ve Yörsiad, akdeniz üniversitesi bahar şenlikleri kapsamında yörük kültürünü tanıtıyorlar

YÖRSİAD'DAN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE KEŞKEK
Dinle

Akdeniz Üniversitesi Bahar Şenlikleri, Üniversite Kampüsü içinde gerçekleştiriliyor. Çok sayıda etkinliğin gerçekleştiği Şenlikler Kapsamında Yörkam (Akdeniz Üniversitesi Yörük Kültürünü Araştırma Ve Uygulama Merkezi ) ve Yörsiad ( Yörük Sanayici ve İş Adamları Derneği )  sponsorluğunda Antalya Yörük Türkmen Gençliği adına Ömer Köroğlu tarafından birer çadır kuruldu.

Etkinlikte Yörsiad Başkanı Semih Beken tarafından hazırlatılan Keşkek başta Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Yörkam (Yörük Kültürünü Araştırma Ve Uygulama Merkezi )  Müdürü Yrd. Doç. Dr. Fatih Uslu olmak üzere şenliğe katılan tüm öğrencilere sunuldu.  Yörüklerin en özel tatlarından birisi olan Keşkek’e büyük ilgi gösteren öğrenciler, bu özel tadı tatmak için uzun kuyruk oluşturdular.

Yörsiad başkanı semih beken, “bizi bir arada tutan kültürümüz!”

Yörsiad Başkanı Semih Beken yaptığı açıklamada “Biz gençlerle olmaktan çok mutluyuz. Bu tür kültürel organizasyonlara elimizden geldiğince destek olmaya çalışıyoruz. Böyle bir organizasyon yapıldığı için müteşekkiriz. Kültürümüz, örfümüzü, âdetimizi elimizden geldiğince her yerde temsil etmeye çalışıyoruz. Bizi bir arada tutan kültürümüz. Bu değerlerde sahip çıkmamız gerekiyor. Böylesine güzel bir şenlikte Üniversite öğrencilerimizin de eğitimlerinin son zamanlarında hem moral olması hem de kültürün tanıtılması çok önemli diye düşünüyorum” dedi.

Yörük Kültürünü Araştırma ve Uygulama merkezimiz çalışıyor

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal Yörüklerle olmaktan çok mutlu olduklarını ifade ederken, “  Üniversitemizde Bahar Şenliklerimizde Yörüklerle olmaktan çok mutluyuz.  Öğrencilerimize keşkek sunuyorlar. Çok da güzel olmuş. Fatih Hocamızın başkanlığında Yörük Kültürünü Araştırma ve Uygulama merkezi kurduk.  Çok kısa süre içerisinde Yörüklerle ilgili o kadar çok araştırmalar ve bilgilendirmeler faaliyetler yaptık ki, yakında Belediyemizin Yörük Obası projesi var.  Orada da arkadaşlarımız rol alacaklar. Bu projeye de Üniversitemiz özellikle öncü olacak” dedi.

Şenlikte Yörkam adına ve Yörsiad adına iki çadır açıldı!

Yörkam (Yörük Kültürünü Araştırma Ve Uygulama Merkezi )  Müdürü Yrd. Doç. Dr. Fatih Uslu ise da yaptığı açıklamasında, “ Ben 12 yaşına kıl çadırda büyümüz birisiyim. Bir göçer çocuğu olarak, bu kültürü doktora tezi üzerinde de akademik noktaya taşıdım. Bu tezimin konusu da Yörüklerin Yaşamı Sosyo-Kültürel yapısıydı.  Akdeniz Üniversitesine iktibas edince Rektör hocamızın da isteği doğrultusunda bu kültür yaşatmak için çalışmalara başladık. Hemen bir Araştırma merkezi kurduk.  Yörkam altı aydır faaliyet gösteriyor. Burada bahar şenlikleri kapsamında bu etkinliğe katkı koyan Yörsiad Başkanı Semih Beken Beye değerli katkıları ve özellikle de keşkek katkısı için teşekkür ediyoruz. Burada Yörkam adına ve Yörsiad adına iki çadır açıldı. Bu çadırlarda da gençlerimize Yörük Kültürünü tanıtmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

Haberi Paylaş
Yayın Tarihi
12.05.2017
Okunma Sayısı

235


Bu Haber için Yazılan Yorumlar
Önemli Telefonlar
ÖNEMLİ
TELEFONLAR

ŞİKAYETİM
VAR
Evliliği sona erdiren yasak ilişki!
 
 
 
Antalya Valiliği
Antalya Büyükşehir Belediyesi
Antalya Uluslararası Havalimanı
Tourexpi
buhafta TV
kanalv TV